Luhy řeky Dyje VIII

prázdninové
Datum
Místo Břeclav
Věk 15 - 30 let
Začátek akce
Cena 1000 Kč
Kontaktní osoba Martin Václavík
+420 739 370 492
ardea.breclav@brontosaurus.cz
Web akce: http://www.ardeabreclav.cz/l/leto-s-brontosaurem-luhy-reky-

Máme bohužel plno, zkus jinou z našich akcí.

Co na nás čeká

"Buď sám tím člověkem, které chceš vidět kolem sebe."


Vyraz na dobrovolnický tábor a zažij kombinaci pomoci lužní přírodě, poznávání krásy Lednicko-valtického areálu a okolní fauny a flóry.


Na táboře zažiješ spoustu zábavy, vyrazíš na výlety, vykoupeš se v řece a oddechneš si u táboráku. Celý tábor je navíc doprovázen zajímavými přednáškami a exkurzemi. Co víc si přát?

Co, kde a jak

Program je většinou dělen na jednotlivé tématické dny.


Luční den.

Sečení travních porostů na hrúdech (vyvýšené písčité lavice v lužním lese), kde roste specifická flóra. Seno pak přenášíme na jiné stanoviště, kde se vydrolí semena (tzv. přenos sena). Tím se snažíme o šíření biologické rozmanitosti.


Ptačí den

Lépe řečeno budkový den je tvoření budek všeho druhu. Od teorie, přes rozměření, řezání až k složení a konečnému nabarvení. Vysvětlíme si, vyrobíme a umístíme budky pro sýkory, rehky, netopýry, hmyz, včely samotářky, motýly a další. Lužní lesy jsou totiž plné živočichů, kteří potřebují umělé hnízdní dutiny a v přirozeném prostředí se jim jich nedostává.


Vodní den

je zaměřený na rostliny a organismy žijící v mělkých vodách nivní krajiny okolí řeky Dyje. Slepá ramena, kanály, periodické tůně a další vodní útvary mají svůj roční chod, který ovlivňuje výsledný život v nich.

Jelikož tyto režimy přestávají fungovat, tak se snažíme obnovením tůně, nebo dopravením organismu ze sousední vodní plochy rozšířit biologickou rozmanitost místních druhů.


Sportovní den

Dříve nazván odpočinkový a rekreační den, ale po debatě s účastníky přejmenován spíše na sportovně výkonostní den. Splouváme řeku Dyji v jejím původním korytě od jezu v Bulharech po Janův hrad u Lednice. Plavbou "Moravskou amazonií" účastníci nejlépe poznají okolní krajinu a dotvoří si tak znalosti z teorie.


Stromový den

je zaměřený na výsadbu stromů. Především liniová zeleň ve volné krajině byla v posledních desetiletích na ústupu a potřebuje pomoci s návratem. Pro mikroklima a chod života mnoha organismů je volná zeleň vysoce důležitá. I sám člověk jde raději ve stínu stromů, než na rozžhavené cestě. Těšíme se za pár let, až námi vysázené stromy vyrostou a budou krásné.


Činorodý den

patří aktivitám různých dodělávek, odstraňování invazivních rostlin, údržbě práce z předchozích aktivit, pomoci spřáteleným organizacím a ostatním.


Každý den je možné se jít koupat, mít táborák, jít za zábavou do města Břeclavi, nebo jinak trávit čas. Večery se snažíme věnovat přednáškám, které sami, nebo s pomocí kamarádů z řad odborníků připravujeme pro účastníky, aby poznali Břeclav, Dyji a její okolí v nejširších souvislostech života, krajiny, přírody, lidské činnosti a dalších.


Praktické informace:


1) Ubytování je v budově v pokojích na poschoďových postelích s matrací v turistické základně Kančí obora při Duhovce - středisku volného času Břeclav. Sprcha je každý den s teplou vodou. Nutno si s sebou vzít spací pytel. Obědy zajišťuje profi kuchařka.


2) Stravu máme klasickou i vegetariánskou. Pokud je to v možnostech a dovednostech naší kuchařky, tak můžeme zajistit i veganskou.


3) Kolo - jelikož k přepravě na místa konání našich aktivit používáme jízdní kolo, ze kterého poznávají účastníci okolí z jiného pohledu než autem, nebo pěšky, tak je dobré si s sebou vzít alespoň přilbu. Kola se snažíme sehnat z vlastních zdrojů, ale pokud si někdo vezme své, tak budeme rádi.


4) Dobrovolnická činnost - vezměte si s sebou raději oblečení, u kterého nebudete litovat zničení + pracovní obuv.

Dobrovolnická pomoc

Pomoc přírodě lužních lesů:


1. sázení

2. budky

3. zálivka

4. vyžínání náletových rostlin

5. údržba mokřadů

Malá ochutnávka

Už osmý ročník jedinečného tábora pro mladé! Fajn organizátoři a skvělí lektoři a odborníci se na vás těší s nabídkou nových zkušeností i zážitků v krásném prostředí luhů jižní Moravy.

Fotogalerie 2017

Fotogalerie 2018

Fotogalerie 2019

Fotogalerie 2020

Fotogalerie 2021

Fotogalerie 2022

Fotogalerie 2023

Organizační tým

Těší se na tebe Martin.

Kontakt

Kontaktní osoba: Martin Václavík
E-mail: ardea.breclav@brontosaurus.cz
Telefon: +420 739 370 492
Webová stránka: odkaz

Máme bohužel plno, zkus jinou z našich akcí.